Hünitek - Hacettepe Üniversitesi İleri Teknolojiler Uygulama ve Araştırma Merkezi
Hacettepe Üniversitesi İleri Teknolojiler Uygulama ve Araştırma Merkezi

Konfokal/Multifoton Mikroskop


Konfokal/Multifoton Mikroskop

Marka: ZEISS
Model: LSM 980


Özellikleri: Konfokal, konfokal lazer tarama, süper çözünürlük, multifoton ve In Vivo görüntüleme özelliklerine sahiptir. Hücre biyolojisi, kanser araştırmaları ve gelişim biyolojisi gibi geniş çaplı araştırmalara imkan sağlar. Beam path dizaynı gerçekleştirilecek deneyler için en yüksek hassasiyeti ve esnekliği sağlamak üzere optimize edilmiştir. Airyscan 2 modu ile herhangi bir klasik konfokal mikroskoptan 2 kat daha yüksek çözünürlükte ve hassasiyette analizler gerçekleştirilebilir. Multifoton modunda floroforun daha yüksek enerjili duruma eksitasyonu iki fotonun aynı anda absorpsiyonuyla gerçekleşir. Böylece daha derin penetrasyon ve zemin floresansının düşük olması sağlanır. Düşük fototoksisite ve yüksek hızı sayesinde yüksek ışık verimliliği ile çoklu zayıf sinyallerin eş zamanlı olarak tespiti yapılabilir.

 

Zeiss LSM980, yüksek hızda, sabitlenmiş veya canlı örnekleri görüntülemek için tasarlanmış bir lazer taramalı konfokal mikroskoptur. Motorlu AxioObserverZ1 ters mikroskop etrafında inşa edilmiştir ve donanımsal tabanlı Z kayması telafisi ile hassas z-adımlama için bir Piezo tablaya sahiptir. Bu tabla aynı zamanda X, Y eksenlerinde motorla hareket ettirilebilir ve böylece alanın görüşünden daha geniş alanların karo tekniği ile görüntülenmesi veya konumların belirlenmesi mümkündür. LSM980, 36 eşzamanlı kanala kadar olan ışık verimli bir ışın yoluna sahiptir ve yakın kızılötesi (NIR) aralığına kadar tam spektral esneklik sunar, bu da kullanıcılara çoklu renkli ve NIR görüntüleme için mükemmel bir temel sağlar. Düşük etiketleme yoğunluğu gerektiren biyolojik modeller için yüksek ışık verimliliği ile birleşen düşük fototoksisite ve yüksek hızda mükemmel görüntüleme performansı gerektiren durumlar için idealdir. LSM980 ayrıca Airyscan 2 dedektörüne sahiptir, bu da pinhole düzlemi üzerinde daha fazla mekânsal bilgi yakalar ve son görüntüyü alınan örneklemeye göre daha iyi çözünürlükte yeniden oluşturmayı sağlar. LSM980, LSM 980 Airyscan SR, Multiplex SR-4Y, Multiplex SR-8Y ve Multiplex CO-8Y gibi çeşitli çoklu modlara sahiptir, bu modlar farklı düzeylerde paralelleştirme ve çözünürlük sunar. Bu özelliklerinin yanı sıra multifoton lazerlere de sahip olan bu cihaz, floroforun daha yüksek enerjili duruma eksitasyonu iki fotonun aynı anda absorpsiyonuyla gerçekleşmesiyle daha derin penetrasyon ve zemin floresansının düşük olmasına olanak sağlar. Düşük fototoksisite ve yüksek hızı sayesinde yüksek ışık verimliliği ile çoklu zayıf sinyallerin eş zamanlı olarak tespiti yapılabilir. Genel
olarak, Zeiss LSM980 Airyscan 2 ile donatılmış bir ileri mikroskoptur ve hem lazer taramalı konfokal hem de süper çözünürlük modlarında görüntüleme için tasarlanmıştır. Ek olarak, Zeiss LSM980 multifoton mikroskobu hem lazer tarama konfokal hem de multi foton modlarında görüntüleme için çok yönlü bir araçtır ve çeşitli görüntüleme modları ve uygulamaları sunar.

  • Viewed: 440

Hünitek - Hacettepe Üniversitesi İleri Teknolojiler Uygulama ve Araştırma Merkezi

HÜNİTEK 2023 YILI FAALİYET RAPORU
Hünitek
Hünitek
HÜNİTEK 2022 YILI FAALİYET RAPORU
Hünitek
Hünitek
HÜNİTEK 2021 YILI FAALİYET RAPORU
Hünitek
Hünitek